Acasă / Proiecte / Amenajarea de rampe de acces pentru persoane cu dizabilități în Zona Peninsulară din municipiul Constanța

Pentru că Zona Peninsulară din municipiul Constanța este o zonă foarte vizitată de constănțeni și de turiști ne propunem ca zona să fie ușor accesibilă pentru persoanele cu dizabilități. Pentru acest lucru propunem ca trotuarele să aibă rampe de acces în dreptul trecerilor de pietoni și pe traseele pietonale acolo unde apar borduri sau trepte (ex: în parcul de pe Faleza Cazinoului: în momentul de față sunt scări cu trepte, dar fără nici o rampă). Propunem refacerea trecerii de pietoni de pe bd. Elisabeta pentru că în acest moment o persoană în căruț rulant poate traversa dinspre sau spre Cazino ocolind foarte mult (fie la Poarta 1, fie Portul Tomis).

Accesibilizarea zonei pentru persoane cu dizabilități, cu probleme de mișcare, pentru persoane cu copii în căruț.

• Identificarea locurilor celor mai potrivite pentru construirea rampelor de acces
  • Construirea rampelor

Zona Peninsulară

Putem participa la ședințele pentru identificarea locurilor unde se pot construi rampele de acces.

Mobilitate, accesibilitate și siguranța circulației
ASOCIATIA CIVICA TOMIS AȘA CUM TREBUIE
Dacă te-ai răzgândit și vrei să votezi altceva din domeniul "Mobilitate, accesibilitate și siguranța circulației", trebuie mai întâi să retragi votul deja acordat acestui proiect.