Acasă / Proiecte / Marire loc de joaca zona Tic Tac

Marire loc de joaca zona Tic Tac

In zona Tic Tac, in spatele Gradinitei nr 14 ,,Casuta de turta dulce ‘’ exista in momentul de fata un loc de joaca avand suprafata de : 12.07 metri lungime si latime de 13.2 metri cu doar 4 elemente de joaca.

Este singurul loc de joaca intr-o zona aglomerata de blocuri de 4 si 10 etaje. Singurul pe o raza de aproximativ 2 km.

Foarte des acest loc de joaca este supraaglomerat, fiind total insuficient pentru numarul mare de copii din zona. Multi parinti aleg sa plece foarte repede inapoi acasa cu copiii, spre nemultumirea acestora.

Am identificat necesitatea unui loc de joaca mult mai mare cu mult mai multe elemente de joaca, cu siguranta crescuta pentru copii si parinti.

Astfel propun marirea locului de joaca existent pe terenul imediat invecinat, cu lungimea de 24,5 metri si latimea de 13,2 metri, teren care in momentul de fata este parloaga. Acest teren care este chiar un pericol pentru copii, prin iarba crescuta, gropi, pietre, diferite animale si ganganii,  va deveni parte integranta din joaca copiilor, avand elemente specifice de siguranta.

Prin implementarea proiectului, mult mai multi copii si parinti din zona se pot bucura de activitate recreativa in aer liber fara a fi nevoiti sa parcurga distante mari pentru a gasi un loc de joaca decent.

Beneficiarii directi sunt copiii si parintii din Zona Tomis Nord, zona Tic Tac, precum si toti locuitorii Constantei.

Valoarea adaugata a proiectului se va reflecta prin aparitia unul loc de joaca mult mai mare, care sa acopere mult mai mult din nevoie existente ale zonei, numar de copii fiind in continua crestere.

Prin marirea locului de joaca va fi stimulata activitatea fizica in aer liber a copiilor, precum si socializarea acestora.

In scopul implementarii proiectului sunt necesare urmatoarele actiuni:

Curatatea terenului

Nivelarea terenului

Achizitia si montarea elementelor necesare locului de joaca enumerate, conform cu fisele atasate proiectului.

1. Leagan cuib
  2. Leagan doua posture baby
  3. Masinuta pe arc
  4. Balansoar pe arc cu doua locuri
  5. Echipament de joaca tip tub cu patru segmente
  6. Carusel
  7. Complex de joaca doua turnuri cu pod tubular
  8. Complex hexagon
  9. Gard lemn colorat
  10. Banca stradala
  11. Cos de gunoi
  12. Stalp de iluminat +corp de iluminat
  13. Pavaj din cauciuc

Tomis Nord, zona Tic Tac, in spatele Gradinitei nr 14 ,,Casuta de turta dulce

Initiatorul se va implica prin realizarea de schite tehnice ale amplasarii elementelor in spatiul descris si prin urmarirea implementarii proiectului.

02.F.T.-Banca-stradala-MUBS2.pdf Vezi atașament
WhatsApp-Image-2022-10-12-at-15.40.43.jpeg Vezi atașament
WhatsApp-Image-2022-10-12-at-15.40.55.jpeg Vezi atașament
câștigător
Amenajare spații verzi și locuri de joacă
MIREA MIHAELA
250.000 lei
Dacă te-ai răzgândit și vrei să votezi altceva din domeniul "Amenajare spații verzi și locuri de joacă", trebuie mai întâi să retragi votul deja acordat acestui proiect.