Acasă / Proiecte / Rețeaua de îngrijire a vârstnicilor

Rețeaua de îngrijire a vârstnicilor

Aceste centre oferă o gamă largă de servicii, inclusiv cursuri de exerciții fizice, examinări de sănătate, activități sociale și ateliere educaționale. Profesioniștii din domeniul sănătății pot oferi îndrumări privind gestionarea afecțiunilor cronice, gestionarea medicamentelor și îngrijirea preventivă. Evenimentele sociale, grupurile de hobby ce luptă împotriva singurătății și izolării, adesea experimentate de adulții în vârstă. Aceste centre servesc ca centre comunitare unde seniorii se pot conecta, învăța și se pot bucura de anii lor de aur.

Examenele de sănătate comunitare oferă rezidenților evaluări de sănătate accesibile, abordând importanța îngrijirii preventive. Aceste evenimente sunt adesea organizate în parteneriat cu furnizorii locali de asistență medicală și organizațiile comunitare. Profesioniștii din domeniul sănătății sunt prezenți pentru a oferi îndrumări privind menținerea unui stil de viață sănătos, gestionarea factorilor de risc și solicitarea de asistență medicală suplimentară, dacă este necesar. Făcând îngrijirea preventivă accesibilă, aceste evenimente contribuie la bunăstarea generală a comunității și la conștientizarea sănătății.

Rezidenții pot primi controale de sănătate de bază, cum ar fi măsurători ale tensiunii arteriale, teste de colesterol, analize de glicemie din sânge și evaluări ale IMC. După cum știm, analizele gratuite oferite de stat nu ajung de obicei la beneficiarii care trebuie datorită favoritismelor pentru rude sau cunoștințe de către persoanele angajate în centrele de recoltare analize. Propun folosirea banilor de proiect pentru a oferi aceste analize persoanelor care au nevoie, fără discriminare. Screening-urile sporesc gradul de conștientizare cu privire la riscurile comune pentru sănătate și oferă o oportunitate pentru detectarea precoce a potențialelor probleme de sănătate. Scopul este de a îmbunătăți calitatea vieții pentru seniori prin abordarea bunăstării fizice, mentale și sociale.

Oferirea de analize medicale subventionate.

Sistemul de evidențe medicale electronice (EHR): implementați un sistem de evidențe medicale electronice pentru a stoca și gestiona în siguranță istoricul medical, rețetele și informațiile de sănătate ale persoanelor în vârstă. Acest sistem facilitează accesul facil pentru furnizorii de servicii medicale și îmbunătățește coordonarea îngrijirii.

Platforme de telesănătate și telemedicină: Creați platforme de telesănătate și telemedicină care să permită persoanelor în vârstă să consulte de la distanță profesioniștii din domeniul sănătății pentru probleme medicale ne-urgente. Aceste platforme pot sprijini consultații video, reînnoiri de prescripții și programări ulterioare.

Portalul de sănătate comunitară: Dezvoltați un portal web unde rezidenții de toate vârstele pot accesa resursele de sănătate, pot programa întâlniri și pot primi actualizări despre evenimentele și examinările de sănătate ale comunității.

Spitalul Judetean Constanta

Proiect respins
Motivare: Consiliul local al municipiului Constanța a adoptat, în luna septembrie a acestui an, H.C.L. nr. 346/2023 privind aprobarea demarării înfiintării a patru „Centre de asistență și recuperare pentru seniori”.
Social
Tacciu Cosmin-Stefanel
20.08.2023
Dacă te-ai răzgândit și vrei să votezi altceva din domeniul "Social", trebuie mai întâi să retragi votul deja acordat acestui proiect.